Jak zainstalować szablon-motyw na WordPress?
1 listopada, 2017
Jak dodać własnego avatara na WordPress?
7 listopada, 2017

Google Analytics – Instalacja statystyk na blogu

Co to jest Google Analytics i do czego służą?

Google Analytics to nieocenione narzędzie służące do analizy i zbierania różnych informacji dotyczących odwiedzin twojej strony. Jeśli posiadasz stronę firmową,bloga lub sklep internetowy to koniecznie musisz zainstalować sobie te statystyki.

Dlaczego? Dzięki temu narzędziu będziesz wiedział kto i kiedy wszedł na twoją stronę. Jednak to nie wszystko. GA powiedzą ci z jakich słów kluczowych masz wejścia, z jakiego kraju i miasta masz odwiedzających twoją stronę, jak również które treści np. wpisy na blogu lub podstrony np. strona firmowa cieszą się dużą popularnością.

Istnieje wiele sposobów na podłączenie twojego WordPress z Google Analytics. Jednak nadal wiele osób nie wie jak to zrobić. Przedstawię ci 2 fajne sposoby. Oba są proste i nie zajmą ci dużo czasu.

Pierwszy z nich to integracja z WP za pomocą wtyczki „All in One SEO”. Natomiast drugi sposób to wtyczka „Google Analytics for WordPress by MonsterInsights”. Jednak zanim zintegrujemy naszą stronę z GA, najpierw musimy utworzyć konto pocztowe w Google. nie bedę tłumaczył jak założyć sobie konto pocztowe Gmail, bo chyba każdy wie jak to zrobić:)

 

Rejestracja swojej strony w Google Analytics

Gdy masz już założone konto pocztowe w Google, możemy zacząć rejestrować się w systemie statystyk Google Analytics. Przejdź do poniższego adresu i kliknij „Utwórz konto”.

 

Rejestracja konta w Google Analytics

 

 

Zaloguj się na swoje konto Google. Pojawi się krótki formularz w którym musisz podać kilka istotnych danych:

 

 

Co chcesz śledzić? – Wybierz „Witryna”

Nazwa witryny – podaj nazwę strony

URL witryny – podaj adres www twojej strony. Jeśli jest ustawione SSL to wybierasz „https”

Kategoria branży – wybierz swoją branżę. Jeśli nie ma takiej, to podaj „Inne”

Strefa czasowa – zaznacz strefę dla Polski.

 

Kliknij teraz „Pobierz identyfikator śledzenia”. Na następnej stronie pojawi się twój identyfikator usługi i kod śledzenia który będziesz musiał wkleić na swoją stronę. Usługa śledzenia jest już aktywna, teraz tylko musisz ją zintegrować ze swoją stroną na WP.

 

 

Integracja WordPressa z Google Analytics za pomocą „All in One SEO”

Do integracji twojego WordPressa z GA polecam wtyczkę „All in One SEO”. Jest to wtyczka – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczona do optymalizacji twojej strony, ale nie tylko, bo posiada parę innych pomocnych funkcji m.in. właśnie do podłączenia owych statystyk. Przejdźmy do instalacji wtyczki.

Zainstaluj wtyczkę „All in One SEO” . W tym celu wejdź do „Wtyczki > Dodaj nową” wpisz w pole i wyszukaj. Wcisnij „Zainstaluj” a potem „Włącz”. Przejdź teraz do zakładki „All in One SEO” > Ustawienia Ogólne”, znajdź sekcję o nazwie „Ustawienia Google” i na końcu tej sekcji jest pole pod nazwą „ID Google Analytics” w którym to wpisujesz swój identyfikator śledzenia z panelu GA.

 

 

Na koniec zapisz zmiany klikając na „Zaktualizuj ustawienia

 

 

GA właśnie zostało podłączone z twoją stroną:) Żeby sprawdzić statystyki strony musisz zalogować się na konto Google Analytics. GA będzie zliczało wejścia na stronę po 24h od momentu ich instalacji.

 

Integracja WP z GA za pomocą „Google Analytics for WordPress by MonsterInsights”

Drugim sposobem jest użycie wtyczki „Google Analytics for WordPress by MonsterInsights

Dużą zaletą tej wtyczki jest to, że nie musisz się logować do panelu GA. Tak,tak nie musisz! Dane możesz przeglądać z poziomu panela administracyjnego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie musisz się logować za każdym razem do konta Google Analytics. Wszystkie najważniejsze dane masz pod ręką w panelu WP. Również sam proces integracji jest bardzo szybki.

Po instalacji wtyczki przejdź do nowej zakładki „Insights > Ustawienia” Następnie kliknij w niebieski przycisk „Uwierzytelnianie za pomocą konta Google

 

 

Wyświetli ci się nowe okno o połączeniu z kontem Google. Naciśnij ”Next” a następnie „Click to Get Google Code” W nowym oknie musisz zalogować się na swoje konto Google, które spowoduje ujawnienie się kodu uwierzytelniającego.

Skopiuj ten kod do okna wtyczki – pole „Past Google Code here”. Kliknij „Next” i po chwili wyświetli się ci się twój profil usługi którą wcześniej utworzyłeś.

 

 

Wybierz go, kliknij „Next” podłączenie twojej strony z profilem z GA. I to koniec. Musisz jeszcze tylko odczekać 24h aby statystyki były już aktywne i zliczały wejścia.

Od teraz nie musisz się już logować na konto GA aby zobaczyć statystyki swojej strony. Wystarczy że zalogujesz się na swoją stronę i wejdziesz do zakładki „Insights > Kokpit

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *