WordPress – 7 popularnych zastosowań
15 listopada, 2017
Jak zainstalować motyw-szablon na Prestashop?
28 listopada, 2017

Jak szybko zaindeksować stronę w Google?

Jeśli posiadasz od niedawna stronę firmową, serwis rozrywkowy, bloga itp. mogłeś zauważyć, że po wpisaniu adresu www twojej strony w Google nic się nie wyświetla. Czemu się tak dzieje? Jest to wina braku tzw. indeksacji Twojej strony w wyszukiwarce Google. Indeksacja to innymi słowami dodanie Twojej strony/podstrony do Google aby była widoczna dla innych użytkowników.

Aby Twoja strona lub podstrona mogła zostać zaindeksowana w wyszukiwarce musi ją odwiedzić robot Google. Robot Google to program który służy do odnajdywania i aktualizowania witryn pod kątem nowych treści, które jeszcze nie znajdują się w zbiorze Google.

Jednak nie zawsze robot Google chętnie indeksuje nasze strony lub podstrony. Jedną z przyczyn braku indeksacji strony w Google jest to, że nasza strona jest nowa do której nie prowadzą jeszcze żadne linki zwrotne(z ang. backlinks) i robot Google po prostu nie wie o jej istnieniu. Drugą przyczyną może być słaba optymalizacja strony lub jej brak przez co robot Google napotyka problemy z zaindeksowaniem danej strony lub podstrony.

Co innego jeśli nasza strona www istnieje od dawna, jest popularna i często aktualizowana o nowe unikalne treści. Wtedy wysyłanie próśb do robota o odwiedzenie naszej strony i jej zaindeksowanie nie jest już konieczne. W ciągu kilku dni od udostepnienia nowych treści robot powinien taką stronę lub podstronę odwiedzić i zaindeksować.

 

Jak sprawdzić czy nasza strona została zaindeksowana w Google?

Jeśli chcemy sprawdzić czy nasza strona została zaindeskowana w Google, możemy do tego celu użyć komendy „site:” W tym celu w wyszukiwarkę Google wpisujemy:

 

site:moja_strona.pl

 

A co jeśli nadal robot Google nie może trafić na naszą stronę/podstronę by ją zaindeksować lub zależy nam na czasie? Mijają tygodnie i nic? W tym przypadku trzeba mu pomóc trafić na naszą stronę. Poniżej przedstawię ci 3 skuteczne sposoby na przyspieszenie indeksacji strony/podstrony.

 

1. Google Submit Url

 

Zgłoszenie strony/podstrony do Google to według mnie najlepszy i najszybszy sposób aby zaindeksować każdą stronę/podstronę. Indeksacja każdej strony/podstrony trwa nie dłużej niż 30 sekund i po wpisaniu komendy „site:” strona powinna się już wyświetlać w Google. Jedyny warunek aby móc skorzystać z tej opcji jest posiadanie konta Gmail.

Nowe strony lub podstrony do indeksacji możesz zgłosić klikając w link:

 

Google Submit Url

 

2. Indeksacja za pomocą serwisów do pingowania online

Indeksację naszej strony/podstrony możemy wykonać także online. Posłużą nam do tego celu specjalnie do tego stworzone serwisy za pomocą których zgłosimy naszą stronę do indeksacji. Indeksacja każdego adresu url odbywa się poprzez pingowanie. Pingowanie to działanie, które pozwoli nam przyspieszyć opublikowanie nowych treści na naszych stronach,serwisach,blogach itp. Polega ono na tym, że informujemy roboty wyszukiwarek(nie tylko Google) że w sieci jest nowa treść, którą warto by roboty takie ją przejrzały. Jak to wygląda w skrócie? Na początku wysyłany jest ping do serwera a następnie odwiedzenie pingowanego adresu przez roboty wyszukiwarek by go przejrzał.

 

W sieci można znaleźć wiele stron do pingowania. Cały proces pingowania jest bardzo prosty. Podajesz adres strony i klikasz np. „Wyślij ping”.

 

Poniżej podaje parę serwisów pingujących:

pingomatic.com

pingmylinks.com

smallseotools.com/online-ping-website-tool/

 

3. Indeksacja stron w Social Media

 

Świetnym sposobem na indeksację naszych stron/podstron w Google jest wstawianie linków na znane portale spolecznościowe tj: Facebook, Twitter czy Google plus. Dlaczego? Ponieważ każdy z portali jest popularny i każdego dnia pojawia się mnóstwo treści na nich, które następnie są śledzone przez roboty wyszukiwarek a te odwiedzają wskazane witryny.

 

 

Jeśli masz do zaindeksowania parę stron/podstron to wystarczy do tego twój profil FB. Znajomi na pewno się nie obrażą się jeśli na ich tablicy pojawi się jakiś link. Nie zostanie on uznany jako spam. Ale jeśli zamierzasz indeksować dużą ilość stron i robić to często to lepszym wyborem będzie stworzenie własnego Fanpage dla strony.

Dlatego ja każdy nowo opublikowany wpis na swoim blogu od razu wrzucam na swojego Fanpage w celu m.in. szybszej indeksacji. Zazwyczaj w ciągu do 48-72 godzin robot Google odwiedza stronę i wpis taki zostaje zaindeksowany w Google.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *