Jak zainstalować szablon-motyw na WordPress?
1 listopada, 2017

Co to jest WordPress i dlaczego warto postawić na nim własną stronę?

WordPress to obecnie najpopularniejszy i darmowy obecnie system do zarządzania treścią na świecie. Za jego pomocą utworzysz nie tylko bloga, ale także wiele rodzajów innych stron jak strona firmowa, sklep internetowy, forum,wizytówka itp.

WordPressa może używać każdy, bo jest darmowy i łatwy w obsłudze. Każdy z użytkowników platformy ma do dyspozycji wiele różnych motywów do wyboru, które łatwo się modyfikuje i dużą bazę wtyczek pozwalająca nam dodać nowe funkcje.

W tym artykule pokażę ci jak zainstalować WordPressa na własnym serwerze i domenie na 2 sposoby. Pierwszy jest trochę dłuższy, bo instalacja odbywa się poprzez Klienta FTP. Drugi sposób odbywa się za pomocą Auto Instalatora skryptów. Nie mniej jednak warto się obu metody poznać, bo nie każdy płatny hosting posiada wbudowany Auto Instalator skryptów.

 

Instalacja WordPressa po przez klienta FTP na serwerze

Czego potrzebujemy do instalacji WordPressa?

– Adresu domeny internetowej

– Hosting czyli serwer

– paczki plików instalacyjnych WordPress.

– utworzenie bazy danych mysql

Filezilla klient FTP. Jest to oprogramowanie, dzięki któremu prześlemy nasze pliki instalacyjne WordPressa na nasz serwer. Klienta FTP możesz pobrać z Google wpisując w wyszukiwarkę frazę „filezilla pobierz”

 

Krok 1. Pobierz paczkę instalacyjną z oficjalnej strony WP

Wejdź na stronę https://pl.wordpress.org/ i po prawej stronie kliknij w niebieski paski „Pobierz WordPressa” Na pulpicie swojego komputera utwórz sobie folder pod nazwą np. WordPress i wypakuj do niego wszystkie pliki z paczki instalacyjnej.

 

 

Krok 2. Instalacja WordPressa na serwerze

1. Zaloguj się do swojego panelu serwera(dane masz w mejlu od hostingodawcy) i utwórz domenę – adres swojej strony po to by móc następnie wgrać pliki instalacyjne strony przez klienta FTP Filezilla.

 

 

2. W panelu serwera utwórz bazę danych mysql. Podaj takie dane jak: Nazwa bazy danych, nazwa użytkownika bazy danych i hasło użytkownika bazy danych. Zanim utworzysz bazę to zapamiętaj te dane lub je sobie zapisz na kartce. Będą ci one potrzebne w kolejnym kroku.

 

 

3. Zaloguj się na swój serwer przez klienta FTP podająć takie dane jak: nazwa hosta serwera, nazwa użytkownika i hasło(dane te masz na mejlu od hostingodawcy) Na serwerze znajdź katalog swojej domeny i wyszukaj w nim folder o nazwie „pubilc_html” Wejdź do niego.

 

 

4. Z lewego okna klienta FTP odnajdź rozpakowany folder z plikami na pulpicie np. WordPress, następnie otwórz go zaznaczająć wszystkie pliki(użyj ctrl + a) i skopiuj je do prawej strony okna.

 

 

Krok3. Uruchamianie instalacji WordPress

Żeby wywołać instalatora WordPress wpisz do przeglądarki i wpisz http://www.moja-strona.pl/wp-admin/install.php Zostaniesz przeniesiony do okna powitalnego instalatora WP.

 

 

W drugim oknie instalatora musimy podać dane do połączenia z naszą bazą danych. Przygotuj wcześniej zapisane dane dot. bazy mysql(patrz krok 2) i wpisz je w odpowiednie pola.

W polu „adres serwera bazy danych” wpisz „localhost” jako domyslne ustawienie. A w „Prefiks tabel” zostaw tak jak jest.

 

 

Następnie kliknij „Wyślij”. Pojawi się komunikat, że połączenie z bazą danych przebiegło prawidłowo:

 

 

Na koniec kliknij „Uruchomienie instalacji” gdzie twoim ostatnim już krokiem będzie podanie danych do twojego bloga tj.: Tytuł witryny, Nazwa użytkownika i hasło.

 

Krok 4. Uruchomienie panelu admina

Aby wejść do swojego panelu admina musisz otworzyć okno do logowania. Wpisz w przeglądarkę http://www.moja-domena.pl/wp-admin.php

 

 

Gratuluje! Instalacja twojej strony na WP dobiegła końca! Od teraz możesz zarządzać swoją stroną czyli publikować posty,instalować wtyczki,zmieniać motywy itp.

 

Instalacja WordPressa przez AutoInstalator skryptów

 

Co to jest Autoinstalator skryptów?

Autoinstalator skryptów to narzędzie za pomocą którego w łatwy i szybki sposób zainstalujemy gotowy dowolny CMS(System do Zarządzania Treścią) lub skrypt na naszym serwerze. Prawie każdy płatny hosting posiada takie rozwiązanie. Niestety niespotkamy go raczej na darmowych serwerach.

 

Rodzaje stron jakie możemy zainstalować dzięki Autoinstalatorowi:

1. Strona internetowa np. CMS WordPress, Joomla, Drupal itp.

2. Sklep internetowy np. Prestashop

3. Forum internetowe np. phpBB

4. Galerię internetową np. Coppermine Gallery

 

Do instalacji WordPressa poprzez Autoinstalator potrzebujemy:

– Adresu domeny internetowej

– Hostingu czyli serwera(płatny)

 

Instalacja wybranego skryptu odbywa się paru krokach:

1. Zaloguj się do panelu serwera(dane masz od hostingodawcy) Utwórz w zakładce „Domeny” adres swojej domeny.

2. W panelu serwera na samym dole w zakładce „Autoinstalator skryptów”(lub podobnie brzmiąco) wybierz ikonkę z napisem „WordPress” i kliknij „Instaluj

3. Formularz instalacji skryptu. Na tej stronie musisz uzupełnić swoje dane do poprawnej instalacji WordPressa. Poniżej wyjaśnienie pojęć.

 

Instalacja oprogramowania

Wybierz protokól – Wybierz czy domena ma się wyświetlać z przedrostkiem „www” czy bez

Wybierz domenę – Wybierz z listy domenę pod którą będzie się wyświetlać strona

W katalogu – Wybierz czy chcesz aby twoja strona wyświetlała się w katalogu czy jak nie

Ustawienia witryny

Nazwa księgi gości – Podaj tytuł swojej strony np. jako adres www

Opis podcastu – Podaj krótkie hasło reklamowe twojej strony

Włącz Multisite – nie zaznaczamy

Konto Administratora

Nazwa użytkownika – Podaj nazwę logowania się do panelu administracyjnego

Hasło administratora – Podaj hasło do logowania się do panelu administracyjnego

E-mail administratora – Podaj email na którego ma się odbyć instalacja WP

Wybierz język

Wybierz język – Podaj język do zarządzania WP

Select Plugins

Limit login attempts(loginizer) – Zaznaczamy. Wtyczka ta chroni WP przed atakami typu brute force.

Zaawansowane opcje

Z zaawansowanych opcji zalecam zaznaczenie tylko: „Automatyczne uaktualnienia”, „Automatyczna aktualizacja WordPress Pluginy”. Resztę w tej sekcji zostawiamy tak jak jest.

Na koniec klikamy „Instaluj”. Czekam aż pasek postępu instalacji dojdzie do 100%……..i mamy zainstalowanego WordPressa:) Teraz wystarczy się zalogować przez podany link i możemy zarządzać naszą stroną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *