Co to jest i na czym polega Pozycjonowanie?
9 listopada, 2017
WordPress – 7 popularnych zastosowań
15 listopada, 2017

Jak zainstalować sklep na Prestashop?

W dzisiejszych czasach handel internetowy co raz bardziej wypiera handel tradycyjny. Nic dziwnego. Ludzie chętniej decydują się na zakupy przez internet niż w sklepie stacjonarnym, bo jest taniej i wygodniej. Jak grzyby po deszczu powstają różne sklepy internetowe na różnych platformach CMS(System do Zarządzania Treścią) czy to płatnych czy to darmowych. Jedną z nich którą chciałbym wam przedstawić i polecić jest darmowy CMS Prestashop.

Prestashop to obecnie jedna z najpopularniejszych platform handlowych e-commerce na świecie. Platforma skupia wokół siebie milionową społeczność w 195 krajach na świecie. Na Preście założonych jest aż 270 tys. sklepów i każdego dnia powstają nowe.

Ponadto Prestashop oferuje setki funkcji, które są dostępne w 100% za darmo. Do wyboru mamy wiele szablonów z różnych branż, modułów płatności, bloków sklepu, dostawców, porównywarek cen, aukcji itp. Dzięki takim funkcją platforma pomoże ci z łatwością rozwinąć twoją działalność e-commerce w sposób sprawny i skuteczny. Również obsługa CMSa jest łatwa i przyjemna.

W takim razie jak zainstalować Prestashop? Możemy to wykonać na 2 sposoby: instalację ręczną i instalację przy pomocy Auto Instalatora skryptów. Polecam tą drugą metodą ponieważ jest łatwa i szybka.

 

Instalacja ręczna Prestashop za pomocą Klienta FTP

 

Czego potrzebujemy do instalacji Prestashop?

– Domenę internetową

– Hosting czyli serwer

– pakiet instalacyjny Prestashop

– utworzenie bazy danych mysql

– Klienta FTP np. Filezilla program służacy do przesyłania plików na nasz serwer. Program ten możesz pobrać z Google wpisując np. „filezilla pobierz”

 

Krok 1. Pobierz paczkę instalacyjną z oficjalnej strony Prestashop

 

Odwiedź stronę https://www.prestashop.com/pl i kliknij w bordowy przycisk „Sprzedawaj online” lub „Pobierz” w prawym górnym roku.

 

 

Jeśli chcesz pobrać wcześniejszą wersję Presta np. 1.6 to na stronie pobierania wyszukaj sekcję „Inne wersje” i kliknij w „Poprzednie” Ja pobieram tą wersję sklepu, bo jest większy wybór szablonów i modułów) Gdy pobierzesz, to na pulpicie komputera utwórz sobie folder pod nazwą „Prestashop” i wypakuj do niego wszystkie pliki z pakietu instalacyjnego.

 

 

Krok 2. Instalacja Prestashop na serwerze

 

1. Zaloguj się do cpanelu czyli panelu administracyjnego serwera(dane masz w mejlu od hostingodawcy) i utwórz domenę pod którą będzie sklep.

 

 

2. W cpanelu utwórz bazę danych mysql. Podaj takie dane jak: Nazwa bazy danych,użytkownik bazy danych i hasło bazy danych. Po utworzeniu zapamiętaj te dane np. zapisując je sobie na kartce ponieważ będą ci potrzebne przy uruchamianiu instalacji sklepu.

 

 

3. Otwórz klienta FTP np. Filezilla i podaj dane do logowanie się na serwer: Nazwa hosta serwera, nazwa użytkownika i hasło. Na serwerze znajdź katalog swojej domeny i wyszukaj w nim folder o nazwie „pubilc_html” Wejdź do niego.

 

 

4. Z lewego okna klienta FTP odnajdź rozpakowany folder z plikami na pulpicie np. Prestashop. Otwórz go zaznaczając wszystkie pliki (użyj skrótu klawiatury ctrl+a) i skopiuj do prawej strony okna.

 

 

Krok 3. Uruchamianie instalacji Prestashop

 

Aby uruchomić instalatora Prestashop wpisz w okno przeglądarki adres swojej domeny np. www.mojadomena.pl Zostaniesz przeniesiony do okna powitalnego instalacji w którym to musisz wybrać język.

 

 

W drugim oknie instalacji musimy zaakceptować umowę licencyjną na użytkowanie sklepu. Zaznaczamy „Zgadzam się z powyższymi warunkami

 

 

W trzecim oknie podajemy informacje dotyczące naszego sklepu tj. „Nazwa sklepu” i „Główna działalność” i „Kraj”. Poniżej podajemy dane do konta naszego sklepu tj: Imię i nazwisko,adres email i hasło.

 

 

W czwartym oknie musimy skonfigurować połączenie z naszą bazą danych mysql. Wpisz utworzone wcześniej dane do bazy mysql(patrz krok 2)

Adres serwera bazy danych ustaw jako „localhost” a „Prefiks tabel” zostaw tak jak jest. Zanim klikniesz „Następny” możesz przetestować połączenie czy jest dobrze skonfigurowane. W tym celu kliknij niebieski przycisk.

 

 

Jesli połączenie z bazą danych jest prawidłowe to w następnym oknie dostaniesz informację że „Instalacja została ukonczona”. Zapamiętaj lub wydrukuj dane logowania się do sklepu. Na koniec zaloguj się przez klienta FTP i usuń cały folder „install”.

 

 

Aby wejść do swojego panelu admina musisz otworzyć okno do logowania. Wpisz w przeglądarkę www.moja-domena.pl/admin

 

 

Gratuluje! Instalacja twojego sklepu na Prestashop dobiegła końca! Od teraz możesz zarządzać swoim sklepem,dodawać produkty,opisy,kategorie,moduły itp.

(Uwaga!: Jeśli nie możesz się zalogować do panelu admina przez końcówkę „/admin” to musisz wejść na serwer przez klienta FTP i zmienić katalog „admin87392” na „admin”)

 

Instalacja Prestashop poprzez Autoinstalator skryptów

 

Nie będe tutaj wyjaśniał co to jest AutoInstalator skryptów, do czego służy czy jak do nie go wejść ponieważ opisywałem to już wcześniej w artykule Jak zainstalować bloga na WordPress

Skupię się tutaj na samej instalacji sklepu poprzez wypełnienie formularzu.

 

Instalacja oprogramowania

Wybierz wersję którą chcesz zainstalować – Podaj wersję Prestashop od 1.4 do 1.7

Wybierz protokół – Wybierz czy domena ma się wyświetlać z przedrostkiem „www” czy bez

Wybierz domenę – Wybierz z listy domenę pod którą będzie się wyświetlać strona

W katalogu – Wybierz czy chcesz aby twoja strona wyświetlała się w katalogu czy nie(ja wybieram nie)

 

Ustawienia Witryny

Nazwa sklepu – Podaj nazwę sklepu jak w domenie

Stary katalog admin – zostaw to pole tak jak jest

 

Konto Administratora

E-mail administratora – Podaj email do logowanie się w panelu admina.

Hasło administratora – Podaj hasło do logowania się w panelu admina.

 

Podaj imię i nazwisko. W „Zaawansowane opcje” zaznacz „Automatyczne uaktualnienie” aby zawsze mieć najaktualniejszą wersję Presty. Jeśli chcesz mieć starszą wersję Presty np. 1.6 to nie zaznaczaj! Resztę zostawiamy tak jak jest. Kliknij „Instaluj

Czekamy aż pasek postepu dojdzie do 100% i mamy zainstalowany sklep. Zaloguj się pod podany link i możesz już zarządzać we własnym sklepie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *